info@seouzmanim.net     Google Hangouts: info@seouzmanim.net

SEO Uzmanı

PROFESYONEL SEO UZMANI

SEO Uzmanı SEOUzmanim.net ile sizde web sitenizi geliştirin!

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, seo çalışması süresi boyunca web sitesindeki eksiklikleri gideren, web sitesini Google gibi arama motorları için uyumlu hale getiren uzman kişilere denir. Özellikle son yıllarda insanların interneti kullanma oranlarındaki artış ve web site sahiplerinin ilk sıralarda yer alması SEO Uzmanı olan kişilere olan ihtiyacı daha da artırmıştır. Peki ama seo uzmanı nedir ve nasıl seo uzmanı olunur?

Freelance SEO Uzmanı Kimdir?

Freelance SEO Uzmanı, son zamanlarda çokça popüler olan mesleklerden biridir. Özellikle ilk sıralarda yer almak isteyen web site sahipleri bu konuda destek almak zorundalar. Pek çok kişi SEO konusunda kendini geliştirmek ve bu işten para kazanmak istiyor. Nasıl SEO Uzmanı olunur? İşte bu yazımız sizlere rehberlik edecektir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) dediğimiz SEO, web sitelerinin Google gibi arama motorları için optimize edilmesi anlamına gelir. SEO Nedir? adlı yazımızı okuyarak SEO hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Web sitelerinin optimize eden, en çıkan Google güncellemelerini takip eden ve web sitelerini bu güncellemelere göre uyumlu hale getirerek hedeflenen anahtar kelimelerde ilk sıralara çıkarmak isteyen kişilere SEO Uzmanı denir. 

Özellikle son zamanlarda SEO sadece web siteleri için değil, Youtube videoları, Mobil uygulamalar gibi diğer platformlar için de çok önemli hale gelmiştir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanının Görev Tanımı:

  • Sitenin kullanıcı dostu olması ve gelen ziyaretçilerin web sitesinde etkileşim kurmasını sağlamak için temel HTML, CSS ve Javascript gibi yazılım programlarını kullamalıdır.
  • Kullanıcıların rahat kullanabileceği bir UX (kullanıcı deneyimi) sağlamalıdır.
  • Bir yazılım ekibi ile birlikte çalışıyorsa, web sitesinde SEO uygulamalarının doğru yapılabilmesi için gerekli konularda bilgi vermelidir.
  • Web sitesi için SEO uyumlu içerik oluşturmalı varsa bir içerik ekibi ile çalışmalıdır.
  • SEO işlemlerini dolaylı yoldan etkileyen, web sitesine kullanıcı getirecek olan çevrimiçi reklamcılık uygulamalarını kullanmalıdır.
  • Rakipleri araştırmalı ve analiz etmelidir.
  • SEO uygulaması boyunca web sitesini düzenli olarak takip etmeli ve eksik ya da yanlış yerlerde gerektiğinde müdahale etmelidir.
  • Sıralama takibi, arama terimleri gibi konuları sürekli olarak takip ederek web sitesini geliştirmelidir.
  • Sürekli olarak değişen Arama Motoru Algoritmalarını ve güncellemelerini takip etmeli ve buna göre web sitesini sürekli güncel tutmalıdır.
freelance seo uzmanı

Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

Başarılı bir SEO Uzmanı olmak için sürekli kendinizi güncel tutmak zorundadır. Bir SEO projesinde görev almak, sürekli analiz ve çalışma gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte analiz araçları kullanmak bir SEO Uzmanının işlerini oldukça kolaylaştıracaktır. Bu sayede site ve rakip analizi süreci daha kısa sürmekte, SEO çalışmasına ayırdığı vakit artmaktadır.

Neden herkes Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunda uzman olmalıdır?

Milyarlarca web sitesinin olduğu günümüzde, web sitenizin üst sıralarda yer alması için sürekli güncellemeleri takip etmeli ve en son değişikliklere göre web sitenizi uyumlu hale getirmelisiniz. Artık neredeyse web sitelerinin pek çoğunun altyapısı SEO uyumlu olarak yapılmaktadır. Bu süreçte sizi rakiplerinizden ayıracak noktaları bilmek size avantaj sağlayacaktır.

SEO Konusunda Uzman Olmanın Avantajları

Sıralamanızı ve trafiğinizi artırın: Web sitenizi arama motorları için nasıl optimize edeceğinizi biliyorsanız, çevrimiçi para kazanmak veya başarılı bir çevrimiçi iş kurmak için sıralamalardaki artıştan ve arama motorlarından gelen ziyaretçi trafiğinden yararlanabilirsiniz.

SEO ajanslarına daha az bağımlılık: Bu cümleyi bir SEO Hizmeti veren ajansın sayfasında okumayı beklediğiniz şey olmadığını biliyoruz, ama gerçek bu. Kurum içi SEO becerileriniz varsa, harici desteğe bağlı kalmadan işinizi büyütebilirsiniz. Ama tabiki bu süreçte her zaman SEO desteği almak için Dijital Pazarlama Hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Maliyetleri azaltın: Yalnız bir girişimci veya blog yazarıysanız, bir SEO danışmanı tutmak zorunda kalmadan SEO’yu kendiniz yapabiliyorsanız çok tasarruf edebilirsiniz.

Pazarlama yöneticileri için şiddetle tavsiye edilir: Eğer bir pazarlama yöneticisi olarak çalışıyorsanız, SEO hakkında iyi bir anlayışa sahip olmak, kuruluşunuzdaki diğer pazarlama yöneticileri veya meslektaşlarınıza göre size ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

Hiçbir iş SEO olmadan çevrimiçi olarak hayatta kalamaz: SEO artık isteğe bağlı bir durum değildir. SEO uyumluluğu göz önünde bulundurularak yapılmayan web siteleri için son derece rekabetçi olan çevrimiçi dünyada hayatta kalabilmeleri oldukça zordur. SEO’yu nasıl doğru olarak kullanacağınızı bilmek, web sitenizin geleceğinde büyük bir fark yaratabilir.