Siz Değerli Ziyaretçilerimize Duyuru Lütfen Okuyunuz!

Askerlik görevi nedeniyle Ekim 2021 tarihine kadar çalışmalarımıza ara vermiş bulunmaktayız.

info@seouzmanim.net     Google Hangouts: info@seouzmanim.net

Wix SEO Rehberi (2021 Güncel)

Wix SEO, wix altyapılı sitesi olanlar için oldukça önemli bir konudur. Çünkü sitenizin SEO’sunu geliştirmek, web sitenize daha fazla trafik çekmek için oldukça önemlidir. Ne yazık ki internette Wix SEO rehberi konusunda çok az içerik var.

Bu rehberde Wix SEO’nuzu geliştirmenize ve daha fazla organik trafik almanıza yardımcı olacak en iyi Wix SEO ipuçlarını paylaşacağız.

Gün geçtikçe insanlar WIX üzerinden web site yapmaya başladılar. Bunun temel nedeni Wix’te sürükle bırakla basit blog sitelerinden gelişmiş e-ticaret sitelerine kadar pek çok siteyi yapabilirsiniz. Bunun yanında CORVID adı verilen sistemleri sayesinde Javascript ile web sitelerinizi daha da geliştirebilirsiniz. Standart SEO uygulamalarının yanında aşağıdaki adımları da deneyebilirisiniz.

Ayrıca Wix ile Google arasında işbirliği var! Evet, Google ile!

Her ne kadar WordPress ile rakip edecek düzeyde olmasada gün geçtikçe kullanıcı sayısı daha da artıyor. Peki sizde Wix site yaptıysanız nasıl başarılı olabilirsiniz?

Teklif Almak İçin Tıklayın!

İşte Wix SEO için yapabilecekleriniz:

1. Wix SEO Wiz kullanın

Evet, Wix’in sitenizi yaparken size yardımcı olacak Wix SEO Wiz adında bir özellik ücretsiz olarak sunuluyor. WordPress’teki Yoast SEO gibi düşünebilirsiniz. Ancak tabiki Yoast kadar gelişmiş bir özellik değil. Sadece web siteniz için temel SEO ayarlarınızı oluşturmanıza olanak sağlar.

Peki bu sistem nasıl çalışıyor? Wix sitenizi kurmaya başladığınız andan itibaren Wix size yol gösterir. Sitenizi oluştururken sizden anahtar kelimeler ister ve buna göre web sitenizi oluştururken size önerilerde bulunur. Aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Wix üzerinden sitenizi oluştururken Google işbirliği sayesinde web siteniz dakikalar içinde internette görünmeye başlar. Daha sonrasında anahtar kelimeleriniz için web sitenizi optimize etmek size kalıyor.

Wix ve Google arasındaki iş birliği için şu linkteki yazıyı okuyabilirsiniz:

https://www.mediapost.com/publications/article/319979/google-and-wix-work-to-index-sites-in-search-withi.html

2. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın (Long Tail Keyword)

Anahtar kelime, internette aratılan kelimelerdir. Örneğin, bir kek mağazasının sahibiyseniz, bir araştırmacının “kek pastaneleri” anahtar kelimesini girmesini ve web sitenizi bulmasını istersiniz.

Ancak, bu kısa anahtar kelimeler milyonlarca sonuç ürettiğinden çok daha rekabetçi hale gelecektir. Dolayısıyla bu anahtar kelimede sıralama almak çok zor olabilir. Kısa anahtar kelimeler kullanırsanız, web siteniz Google’ın milyonlarca sonuçlarında kaybolabilir.

Bunun yerine daha spesifik olan ve size hitap eden anahtar kelimeler kullanın. Anahtar kelimeniz ne kadar doğru hedeflenirse, doğru kitleyi çekebileceğiniz ve arama yapanların web sitenizi arama sonuçlarından tıklama şansını artırma şansınız o kadar iyi olur. Böylece Wix SEO konusunda gelişme yapabilirsiniz.

Örnek olarak “kek pastaneleri” yerine “kadıköydeki kek pastaneleri” kelimesi üzerine çalışmak şansınızı artıracaktır.

3. Benzersiz başlıklar ve açıklamalar yazın

Wix’te yalnızca ana sayfanız için değil, web sitenizin bölümlerinin ve sayfalarının her biri için benzersiz başlıklar (title) ve açıklamalar (description) yazmanız gerekir.

Aynı derecede önemli olan, internet kullanıcılarının başka bir sonuçtan ziyade web sitenizi seçmeleri için çekici başlıklar ve açıklamalar yazmanız gerekir. Sitenizi ne kadar çok kişi tıklarsa, arama sonuçlarından web sitesi tıklamalarının daha iyi bir sıralama ile ilişkili olduğu bilinir.

4. Sitenizi Mobil uyumlu hale getirin

Bundan kaçamazsınız, dünya akıllı telefona bağımlı hale geliyor. Aramaların % 50’si mobil cihaz aracılığıyla yapılıyor ve bu sayı gittikçe büyüyecek. Bunu durduramasak da yapılacak en iyi şey dalgaya binmek ve Aslan Kral’daki Scar gibi hazırlanmaktır.

Basit: Çevrimiçi ormanda başarılı olmak istiyorsanız, mobil cihazlara uygun bir siteye sahip olmak pazarlık konusu olamaz. Neyse ki, Wix web siteniz zaten mobil uyumlu bir sürümle geliyor.

5. Bir site haritası gönderin

Bir site haritasını basit bir şekilde açıklayacak olursak; web sitenizin bir planıdır diyebiliriz. Farklı sayfalarınızın birbirine nasıl bağlandığını gösterir. Peki neden bir site haritasına ihtiyacınız var? Arama motorlarına bir site haritası göndermek yararlıdır, böylece web sitenizi daha kolay ve hızlı bir şekilde tarayabilirler. Bu da genel SEO’nuzu geliştirir. Temel olarak, yeni bir şehri ziyaret etmeden önce bir haritaya bakmak gibidir. Site haritanızı göndermenin bir yolu Google Search Console’dur.

Site haritanızı göndermenin bir başka ve çok daha kolay yolu Wix SEO Wiz kullanmaktır. Tek yapmanız gereken alan adınızı bağlamak ve bir tıklamayla site haritanızı kolayca göndermek. Evet, bu kadar kolay!

6. Yerel SEO Çalışması Yapın

Yerel bir işletme sahibi misiniz? O zaman, kesinlikle çevrenizdeki insanları çekmek istersiniz. Bu insanlar aslında sizi çevrimiçi ortamda daha fazla arıyor olacaklar.

Yerel SEO’nuzu geliştirmek için tam da bu yüzden Wix SEO uygulamasına ihtiyacınız var. Strese gerek yok, çünkü Wix, trafiğinizi artırmanıza ve sizi haritaya almanıza yardımcı olacak en iyi SEO ipuçlarına sahip.

Başlamanın en iyi yolu, işletmenizi Google My Business’ta talep etmek ve profilinizi baştan aşağı doldurmaktır. Bu şekilde, işletmeniz Google Haritalar’da arama yapanlar tarafından bulunabilir. Ayrıca, Google’ın yerel arama sonuçları paketinde, sonuçlar sayfasının üst kısmında görünen ve bir harita ve 3 işletme listesi içeren kutulu bir sonuç elde etmek için bir şansınız olacak.

Bir başka harika yol da olabildiğince çok yerel dizine kaydolmaktır. Wix Site Booster uygulaması, web’deki en alakalı yerleri bularak ve kaydolmanızı hatırlatarak bu işlemi sizin için süper kolaylaştırır.

7. Sitenizi yapılandırın

Bu, bazen gözden kaçan bir adım gibi görünebilir, ancak SEO için iyi bir site yapısı gereklidir. Arama motoru botlarının hiyerarşiyi taramasını ve anlamasını kolaylaştırmanın yanı sıra, kullanıcıların sitenizi özgürce incelemesi de çok önemlidir. Bu, aşağıdaki gibi metriklerin artırılmasına ciddi ölçüde yardımcı olabilir:

  • ziyaret edilen sayfa sayısı,
  • ve web sitenizde geçirilen süre.

Ve bunlar, arama motorlarının sıralamanızın kaderini belirlerken belirleyeceği temel unsurlardır.

Peki ne yapmanız gerek? Wix web sitesi şablonları, web siteniz için otomatik olarak size en uygun yapıyı sağlar. Tüm şablonlar, sitenizde gezinmeyi basit ve sezgisel hale getirmek için bir menü ile birlikte gelir. Ayrıca başlık etiketleri; sayfanıza hiyerarşi verecek şekilde güzelce biçimlendirilmiştir. Böylece düzenlenmiş (ve çarpıcı) görünür ve hissedilir. Tüm web sitenizin içeriğinin kolayca bulunabilmesi (ve tıklanması) için menünüzü tüm bölümleri net bir şekilde içerecek şekilde özelleştirmeyi unutmayın. Bir ziyaretçi, web sitenizin başka herhangi bir sayfasına ulaşmak için iki defadan fazla tıklamamalıdır.

8. Resimlerinizi Açıklayın

Resimsiz bir web sitesi, şarkıları olmayan bir müzikal gibidir. Fotoğraf veya resim gibi zengin medya, web sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirir. Ve mutlu kullanıcıların ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Bu doğru, web siteniz için güçlü bir SEO.

Yine de küçük bir sorun var: Google ve diğer arama motorları bizim yaptığımız resimleri göremiyor. Bu yüzden fotoğraflarınızda, grafiklerinizde ve diğer medya öğelerinizde neler olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için metin eklemeniz gerekir. Bu küçük metinsel açıklamaların eklenmesi, resimlerinizin Google Görsel Arama’da bulunmasına olanak tanır ve bu da sitenize daha da fazla trafik çekmenize olanak tanır. Bunun da ötesinde, arama motorları optimize edilmiş görüntülere sahip web sitelerini daha cilalı olarak algılama ve daha iyi bir genel sıralama ile onlara artı puan verme eğilimindedir. Unutmayın, tüm resimlerinize benzersiz ve açıklayıcı alternatif metinler eklemeniz önemlidir. Wix’i kullanarak resimleriniz için alternatif metin eklemek gerçekten çok kolaydır. Sadece resmin üzerinde çift tıklayın ve boşlukları doldurun.

9. Değerli içerik yazın

Web sitenizin geleceği için size sadece bir ipucu vermemiz gerekse, bu kesinlikle içerik olur. İçerik web siteleri için en önemli sıralama sinyallerinden biri olarak bilinir. Dolayısıyla Wix Seo uygulaması yaparken buna dikkat etmeniz gerekir.

Benzersiz (herhangi bir yerden kopyalanmayan), yeni (düzenli olarak güncellenen) ve değerli (okuyucular yalnızca web sitenizde bulunabilir) olmalıdır. Bunu başarmanın en iyi yolu nedir? Bir blog yazmaya başlamak! Wix Blog, platforma entegre gelişmiş özelliklere sahiptir, tek yapmanız gereken bir klavye almak ve yazmaya başlamaktır.

10. Daha fazla geri bağlantı (backlink) alın

Sitenizi optimize etmek SEO’da olmazsa olmaz bir konudur. Ancak bu yeterli değil. Demek istediğimiz, SEO’da gerçekten mükemmel olmak için web sitenize “backlink (geri bağlantı)” almanız gerekiyor. Temel olarak, bunlar diğer sitelerden kendi sitenize olan bağlantılardır. En güçlü sıralama sinyali olan backlink, elde edilmesi en zor olanıdır.

Sitenizi öne çıkarmanın ve diğer sitelerin dikkatini çekmenin başka bir yolu da sosyal medyadır. Güçlü bir sinyal olmasa da, bu kanallara katılım SEO’nuzu iyileştirmenin dolaylı bir yoludur. Ve elbette Wix, bağlantılarınızı otomatik olarak sosyal olarak paylaşılabilir hale getirir. Böylece web sitenizin Facebook ve Twitter’da iyi görünmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ayrıca, sosyal medyadaki bağlantınızla paylaşılan görüntü söz konusu olduğunda size tam kontrol sağlar. Düzenleyicinin içinden kolayca değiştirebilirsiniz.

11. Bu şekilde devam edin!

Ve son fakat aynı derecede önemli olan asla sitenizi boşlamayın! SEO, çevrimiçi olarak rekabetçi kalmanızı sağlamak için sürekli çabalamanızı gerektirir. Bu, “Ana Sayfanızı” her gün yeniden tasarlamanız gerektiği anlamına gelmez. Ancak, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamak daha da değerli içerikler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu, web sitenizin metriklerini düzenli olarak ölçmeniz gerektiği anlamına gelir (sayfadaki süre, ziyaretçi sayısı, hangi ülkelerden vb.)

SEO algoritmaları sürekli olarak güncellendiği ve günlük olarak yeni araştırmalar yapıldığı için sürekli gelişen bir endüstridir. SEO oyununuzun zirvesinde olduğunuzdan emin olmanın en iyi yolu nedir?

Dikkatli olmak! Bunu yapmak için Wix Blog’u takip edebilirsiniz.

Bizlerde sizler için en iyi SEO taktiklerini paylaşmaya devam edeceğiz!

Wix Uzmanı ihtiyacınız varsa doğru adres SEOUzmanim.net! 2021 Wix seo fiyatları ve uzman ihtiyacınız için yanınızdayız.

Leave a Reply