info@seouzmanim.net     Google Hangouts: info@seouzmanim.net

En İyi WordPress SEO Eklentileri (2024 Güncel)

WordPress sitenizi SEO uygulayarak geliştirmek istiyorsunuz ancak onlarca WordPress SEO Eklentileri arasında kayıp mı oldunuz? Bu yazımız tam size göre. Okumaya devam edin! WordPress SEO konusundaki yazımızı ve SEO Nedir? makaelmizi mutlaka okuyun.

Genellikle, önerdiğimiz en iyi WordPress SEO eklentileri ve araçlarının neler olduğu sorulur.

Bunun nedeni, arama motorlarının internetteki çoğu web sitesi için önemli bir trafik kaynağı olmasıdır. Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza ve işletmenizi önemli ölçüde büyütmenize yardımcı olabilir.

Bu yazıda, kullanmanız gereken en iyi WordPress SEO eklentilerini ve araçlarını paylaşacağız. Bu araçların bazıları benzer işlevler sunar. Bu nedenle belirli kullanım durumlarında hangilerinin en iyi olduğunu da vurgulayacağız.

Web Sitenizde kullanabileceğiniz En İyi WordPress SEO Eklentileri:

 1. Yoast SEO
 2. All in One SEO Pack
 3. Rank Math
 4. Easy Table of Contents
 5. Broken Link checker
 6. Shortpixel
 7. a3 Lazy Load
 8. HREFLANG Tags Lite
 9. Redirection
 10. WP Super Cache

Bu eklentilerle WordPress sitenizi SEO konusunda iyileştirebilirsiniz.

1. Yoast SEO

yoast seo

Yoast SEO, piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentisidir. Web sitenizi geliştirmenize yardımcı olan ve web sitenizin optimizasyonu konusunda sizlere yardımcı olur. WordPress SEO Eklentileri denilince akla gelen ilk eklentilerden biridir.

Web sitenizdeki tüm yayınlara ve sayfalara kolayca SEO başlıkları ve açıklamaları eklemenizi sağlar. Makalelerinize Open Graph Metadata ve sosyal medya görüntüleri eklemek için de kullanabilirsiniz.

Yoast SEO, web sitenizin içeriği için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturur. Bu da arama motorlarının web sitenizi taramasını kolaylaştırır. Başka bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, SEO verilerinizi kolayca içe aktarmanıza yardımcı olur.

Yoast SEO ile ne yapabilirsiniz?

 • XML site haritası oluşturabilirsiniz.
 • Sitenizi Web Yöneticisi Araçları’nda (Google, Bing, Baidu, Yandex vb.) doğrulama yapabilirsiniz.
 • Belirli içerik türlerinin arama motoru sonuçlarında (ör. Kategoriler, etiketler, medya sayfaları) dizine eklenmesini (“noindex”) hariç tutabilirsiniz.
 • Başlık ve meta açıklama şablonları oluşturabilirsiniz.
 • AMP sayfalarınızı optimize edebilirsiniz. (Glue for Yoast and AMP eklentisine ihtiyacınız olacak.)

Ama bunların hepsi site geneli için diyebilirsiniz. Sayfa düzeyinde nasıl yardımcı olacak?

Yoast, tüm yazılara ve sayfalara bir SEO kutusu ekler. Burada özel başlık etiketleri, meta açıklamalar, Open Graph Etiketleri, standart seo uygulamlarını ve meta robot etiketlerini ayarlayabilirsiniz.

yoast meta box

Sayfanın hedef anahtar kelimeniz için ne kadar iyi “optimize edildiğini” gösteren bir özellik de vardır.

yoast seo önerileri

Ancak, buna çok dikkat etmenizi önermiyoruz.

İşlevsellik çok basittir ve tam eşlemeli anahtar kelimelerin başlıklara, alt başlıklara ve içeriğin kendisine yerleştirilmesi gibi şeylere bakar. Bunların hiçbiri önemli sıralama faktörleri değildir ve mükemmel bir puan almak genellikle içeriğinizi daha da kötüleştirecektir. WordPress SEO Eklentileri bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Okunabilirlik analizi biraz daha kullanışlıdır, çünkü bu size içeriğinizin ne kadar kolay veya zor okunacağını bildirir. Aynı zamanda cümle uzunluklarınızı, alt pozisyon dağılımınızı kontrol etmenizi sağlar.

Sonuç olarak? Yoast SEO’yu yüklemek, çoğu WordPress site sahibi için iyi bir başlangıç noktasıdır.

2. All in One SEO Pack

all in one seo pack

All in One SEO Pack, Yoast SEO ile aynı işlevlere sahiptir. Sadece biraz daha özelleştirilebilir ve birkaç ekstra özelliğe sahiptir.

Örneğin, aşağıdakileri yapmak için kullanabilirsiniz:

 • Robots.txt dosyanızı kullanıcı dostu bir arayüzle düzenleme *
 • .Htaccess dosyanızı FTP olmadan düzenleme *
 • Yönlendirme spam’ı dahil “kötü botları” engelle *
 • Site bağlantıları arama kutusu işaretlemesi ekleme
 • Meta açıklamaları otomatik oluşturma

SEO konusunda çevrimiçi mağazanızı optimize etmek için WooCommerce ile birlikte çalışır. Kolay kurulum özelliği ile birlikte gelir ve bir özellik yöneticisi kullanarak farklı ayarlara erişimi kontrol etmenizi sağlar.

All in One SEO Pack Pro eklentisi daha fazla eklentiye erişmenizi sağlar ve Yoast SEO’dan daha uygun fiyatlı bir çözümdür. Bu yüzden piyasadaki en popüler ikinci WordPress SEO eklentisidir.

Not: All in One SEO Pack bir Yoast SEO alternatifidir. Sitenizde yalnızca bir WordPress SEO eklentisine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

3. Rank Math

rankmath seo eklentisi

Rank Math, web sitenizi arama motorları ve sosyal medya için optimize etmenizi sağlayan ve günümüzde hızlı büyüyen kullanıcı dostu bir WordPress SEO eklentisidir. Bir kurulum sihirbazı ile birlikte gelir ve kurulum sırasında diğer SEO eklentilerinden veri almanızı sağlar.

Blog yazılarınıza kolayca meta başlık, açıklama ve Open Graph meta verileri eklemenizi sağlar. Eklenti ayrıca bir XML site haritası oluşturmanıza, Google Search Console’u bağlamanıza ve kullanıcı rollerine dayalı eklenti özelliklerine erişimi kontrol etmenize olanak tanır.

Not: Rank Math bir Yoast SEO alternatifidir. Sitenizde yalnızca bir WordPress SEO eklentisine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

4. Easy Table of Contents

Google, uzun içeriklerinizi, sayfa içi ilişkilendirmelerle birlikte mantıksal bölümlere ayırmanızı önerir. Ayrıca kullanıcıların sayfada istediğini kolayca bulması için bir içindekiler tablosu oluşturmak harika bir çözüm yoludur.

İşte bu eklentinin yaptığıda tam olarak budur; kişilerin gezinmelerini kolaylaştırmak için yazılarınıza ve sayfalarınıza bir içindekiler tablosu ekler.

Eklenti işte böyle görünüyor:

table-of-contents1

Peki arama sonuçlarında nasıl görünür? İşte böyle:

jump-links-serp

5. Broken Link checker

Broken Link Checker, web sitenizde hem dahili hem de harici bozuk (kırık) bağlantılar arar. WordPress SEO Eklentisi denilince sadece başlıklar, etiketler değil sayfa içi linkleme konusu da çok önemlidir.

Herhangi bir şey bulursa, size HTTP durum kodunu (ör. 404, 410), bağlantı metnini ve bağlantının kaynağını söyler. Bu, sitenizdeki hataları bulmayı ve düzeltmeyi kolaylaştırır.

broken-link-checker

Peki, olumsuz tarafı nedir?

Ne yazık ki, eklenti web sitenizi yavaşlatabilir ve çok fazla bant genişliği kullanabilir. Yavaş barındırma hizmetiniz varsa çalıştırmanızı önerebileceğimiz bir şey değildir. Aslında, bir kullanıcı eklentiyi çalıştırırken trafiğinin yaklaşık % 20’sini kaybettiğini bildirdi – muhtemelen diğer kullanıcılar için site hızı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu için.

6. Shortpixel

Shortpixel web sitenizdeki görüntüleri sıkıştırır ve optimize eder.

WordPress SEO Eklentileri denilince akla gelmesinin bir nedeni var. Birisi sitenizi ziyaret ettiğinde resimler genellikle yüklenecek en yavaş dosya olduğundan, resim optimizasyonunun sayfa hızı üzerinde gözle görülür derecede olumlu bir etkisi olabilir – bu 2010’dan itibaren bir sıralama faktörüdür.

Kullanımı çok kolay. Sadece yükleyin, ayarlarınızı seçin ve daha sonra gelecekte yükleyeceğiniz görüntüleri otomatik olarak optimize eder.

Mevcut sıkıştırma seçenekleri azdan çoka doğru 3 tanedir.

JPG, PNG, GIF, PDF belgeleriyle çalışır. WebP’ye dönüştürmek için bir seçenek var, ancak bu şu anda tam çalışmıyor gibi görünüyor.

Mevcut resimler için bir toplu resim optimize edici seçeneği var. Bunu çalıştırdığınızda sitenizde bulunan tüm resimleri ayarlarınıza göre optimize eder.

7. a3 Lazy Load

A3 Lazy Load, görüntülerin sonradan yüklenmesini sağlayan basit bir eklentidir.

Bunu etkinleştirdiğinizde kullanıcıya gösterilen alan (ekrandaki görünür alan) dışındaki görüntüler kaydırdıkça sırasında görünür hale gelinceye kadar yüklenmez. Bu, Google’da sıralama faktörü olan sayfa hızınızı artırır.

Sadece yükleyin ve etkinleştirin.

Belirli sayfaları hariç tutmak istiyorsanız, bu ayarlarda mümkündür.

8. HREFLANG Tags Lite

Hreflang, bir web sayfasının dilini ve coğrafi hedeflemesini belirtmek için kullanılan bir HTML özelliğidir. Aynı sayfanın farklı dillerde birden çok sürümüne sahipseniz, Google gibi arama motorlarına bu varyasyonlar hakkında bilgi vermek için hreflang etiketini kullanabilirsiniz. Bu, kullanıcılarına doğru sürümü sunmalarına yardımcı olur.

Hreflang Tags Lite kullanımı oldukça kolaydır. Yükleyin, ardından herhangi bir sayfaya veya yayına çevrilmiş URL’ler eklemek için açılır menüyü kullanın.

hreflang-tags-lite

Tabii ki, büyük bir siteniz varsa hreflang etiketleri eklemenin en etkili yolu bu değildir. Ancak, az miktarda çevrilmiş içeriğe sahip daha küçük siteler için iyi çalışır.

9. Redirection

Redirection, 301 yönlendirmelerini uygulamak için basit bir eklentidir.

Bunu kullanmak çok basit. Kaynak URL’yi ve hedef URL’yi girin, ardından “yönlendirme ekle” yi tıklayın.

redirection

10. WP Super Cache

Web sitenizin olabildiğince hızlı yüklenmesini istiyorsanız önbellekleme çok önemlidir. Ayrıca hız en önemli sıralama faktörlerinden biridir.

Peki ama önbellekleme nedir?

Normalde, bir tarayıcı bir web sayfası her yüklemek istediğinde, sunucunun bir sürü karmaşık (ve zaman alıcı) hesaplamalar yapması gerekir. En son yazıları alır, üstbilgi ve altbilgiyi oluşturur, sitenizin kenar çubuğu widget’larını bulur vb. bununla birlikte, birçok durumda tüm bu hesaplamaların sonucu tamamen aynı olacaktır. Öyleyse, her isteği ayrı ayrı işlemek yerine sunucunun nihai sonucu hatırlamasını sağlayabilirsek harika olmaz mıydı? Önbellekleme tam olarak bunu yapar!

WP Super Cache, web sitenizdeki tüm dinamik içeriğin statik HTML sürümlerini oluşturmaktadır. Daha sonra, bu sayfaları daha yavaş yüklenen dinamik sürümler yerine ziyaretçilere sunar.

caching-on

Şu konularada göz atabilirsiniz: